Rusya Vizesi Hakkında genel Bilgi

Rusya Federasyonu ile Türkiye Cumhuriyeti arasında imzalanan 30 günü aşmamak koşuluyla karşılıklı olarak iki ülke arasında vizesiz olarak serbest seyahat etme hakkını tanıyan anlaşma; 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren Rusya Devleti tarafından askıya alınmıştı. Fakat 25 Temmuz 2019 perşembe günü açıklanan yeni izin ile Türkiye Cumhuriyeti yeşil(hususi) ve gri(hizmet) pasaport sahipleri 1 Eylül 2019 tarihinden sonra Rusya Federasyonu’na 30 gün süreyle vizesiz olarak giriş yapma hakkını kazandı. Bu karar sonrasında umuma bordo yani mahsus pasaport sahibi Türk vatandaşlarına uygulanan Rusya vizesi alma zorunluluğu devam etmiştir. Diplomatik pasaport sahibi Türk vatandaşları 90 günlük süreyi aşmamak kaydı ile yapacakları seyahatler için Rusya vizesi almalarına gerek yoktur.

Rusya Vizesi Başvuru İşlemleri
Rusya Federasyonu, umuma mahsus (bordo) hamili Türk vatandaşlarına vize prosedürüne tabi tutmaktadır. Hususi, hizmet ve diplomatik pasaport sahiplerinin vize almalarına gerek yoktur. Rusya’ya seyahat edecek Türk vatandaşlarının pasaportlarında bu ülkeye yapacakları kısa ya da uzun süreli seyahatlerinin öncesinde Rusya vizesi almaları gerekmektedir. Türkiye’de bulunan Rusya Konsoloslukları Türkiye Cumhuriyeti’nde ikamet izni sahibi yabancı uyruklu vatandaşlar için de vize verebilmektedir. Rusya vizesi için Rus Konsolosluklarına direk başvuruda bulunabileceği gibi Vize Merkezi aracılığıyla da başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Rusya vizesini Vize Merkezi aracılığıyla yapıp vize işlemleriniz daha kolay bir şekilde gerçekleşmektedir.

Rusya vizesi pasaportunuza işlenen bir vize türüdür. Turist kartı veya ülkeye giriş kağıdı gibi bir formatta değildir. Bu nedenle Rusya vize işlemleri için geçerli pasaportunuzun vize başvuru evrakları arasında olması gerekmektedir. Rusya’ya seyahat edecek olan kişinin vizesinde; Kiril ve Latin alfabesi halinde kişinin adı ve soyadı, Rusça olarak yazılan olarak kişinin uyruğu, cinsiyeti, verilen vizenin türü ve vizenin verildiği makam, kişinin hürriyetini belirten ana belge numarası, vizenin veriliş tarihi ve kişiye izin verilen kalış süresi, verilen vizenin numarası, ve kimi durumlarda davetiye/teleks numarası gibi bilgiler yer almalıdır.

Rusya’da verilen başlıca vize türleri Rusya turist vizesi, Rusya ticari vizesi, Rusya özel vize, Rusya aile ve arkadaş ziyareti vizesi, Rusya çalışma vizesi, Rusya eğitim vizesi, Rusya öğrenci vizesi, Rusya transit vize olup genelde vizelerin geçerlilik süresi 15 gün ile 90 gün arasında değişmektedir. Rusya Transit vizesi ise tek girişli olması halinde uçak ile seyahat eden yolcular için geçerlilik süresi 3 gün, karayolu veya tren ile seyahat eden yolcular için geçerlilik süresi 10 gündür. Rusya transit vizesine sadece Rusya’daki havalimanında yapmış olacağınız kalış süresi 24 saati geçmediği müddetçe almanıza gerek olmayıp Rusya’daki havalimanında yapacağınız kalış süreniz 24 saati geçecekse seyahatinizden önce Rusya transit vizesini almanız gerekmektedir.

Turist vizesi, ticari vizesi, özel vize, aile ve arkadaş ziyareti vizesi sık başvurulan vize türleri olmakla birlikte web sitemizin bu vize türleri için özel olarak hazırlanan sayfalarını ziyaret ederek ve Vize Merkezi temsilcilerimizle iletişime geçerek detaylı bilgiye ulaşmanız mümkün olmaktadır. Bu vize türleri için Vize Merkezi aracılığıyla başvurarak Rusya vize işlemleriniz daha kolay bir şekilde gerçekleştirilmektedir.

Mart 2014’te Kırım bölgesi Rusya’ya dahil olmuş olup bu tarihten beri Kırım bölgesi Kırım Cumhuriyeti altında resmen Rusya tarafından yönetilmektedir. Dolayısıyla Kırım Cumhuriyeti’nde Rusya’nın uygulamış olduğu vize politikası geçerli olmaktadır. Bu sebeple Kırım’a gitmek isteyen kişilerin de seyahatlerinde önce Rusya vizesi alması gerekmektedir.

2020 Rusya Vizesi Nasıl Alınır?

Rusya vizesi için Rusya konsolosluğuna şahsen başvuruda bulunabilmenizin yanı sıra Rusya vizesi için şahsen başvurma zorunluluğunuz yoktur. Rusya vizesini Vize Merkezi aracılığıyla da yapmanız mümkün olmaktadır. Rusya vize başvurusunu evraklarınızı eksiksiz gönderip Vize Merkezi aracılığıyla yapmanız durumunda başvuru işlemleriniz sorunsuz ve daha kolay bir şekilde gerçekleşebilir. Ancak, unutulmaması gerekir ki Rusya vize sonucuna, süresine ve ülkeye giriş sayısında karar veren tek kurum Rusya Konsolosluğudur.

Rusya vize işlemleri gerçekleştirilmeden önce size verilen vize başvuru formunda bilgilerinizin doğru olarak doldurulması çok önemlidir. Rusya Konsolosluğu Rusya vize başvuru formunda verdiğiniz bu bilgilerin doğruluğuna karşı çok hassas olup başvuru formuna yazmış olduğunuz hatalı bilgi Rusya vizesi başvurunuz işlem süresini uzata bilmekte veya başvurunuzun ret ile sonuçlanmasına yol açabilmektedir. Vize Merkezi olarak başvuru formunuzu doğru olarak doldurmanıza yardımcı olmaktayız. Vize başvuru formu hakkında daha fazla bilgi için Vize Merkezi temsilcilerimiz size destek olacaklardır.

Rusya Konsolosluğu hemen hemen bütün Rusya vize türleri için davetiye almanızı şart koşmaktadır. Bununla birlikte Rusya Konsolosluğu evrak olarak göndereceğiniz her davetiyeyi kabul etmeyip sadece Rusya’daki yetkili makamlar tarafından hazırlanıp onaylanmış davetiyeleri olan başvuranların vize işleminizi yapmaktadır. Bu davetiyelerin içeriği başvuracağınız vizenin türüne göre değişip Rusya’daki makamlar davetiyelerin içeriğine büyük önem vermektedir. Bununla birlikte gereken davetiyeyi bizzat kendiniz almanız bir buçuk ay gibi çok uzun bir süreyi bulabilmektedir. Vize Merkezi olarak davetiyeyi size daha kısa sürede temin edebilmekteyiz. Davetiyeyi daha kısa sürede alıp hatasız olarak Rusya konsolosluğuna verebilmeniz için ofisimizle iletişime geçiniz.

Rusya vizesi almak için gereken evrak listesi başvuracağınız vizenin türüne göre değişmektedir. Bununla birlikte özel bir durumunuz olmanız halinde veya başvurunuz sonrasında Rusya Konsolosluğu gerekli görmesi halinde ek evrak talep edebilmektedir. Bu da vize başvurunuzun işlem sürenizi uzatmakta olup daha fazla yorulmanıza, zaman kaybetmenize sebep olmaktadır. Vize Merkezi temsilciliklerimizle irtibat kurarak temsilcilerimiz başvurmak isteyeceğiniz vize ve varsa özel durumunuzla ilgili olarak size en iyi hizmeti vermektedir. Başvuracağınız vize için evrak listesi size e-mail aracılığıyla gönderilecektir. Vize Merkezi’ne şahsen gelerek veya kargo aracılığıyla evraklarınızı Vize Merkezi’ne yollayabilirsiniz. Rusya vizesi için gönderdiğiniz evraklar bize ulaştıktan sonra eksik evrak olduğu tespiti halinde sizle e-mail veya telefon yoluyla iletişime geçilir. Rusya Konsolosluğu sizden ek evrak istemesi halinde de Vize Merkezi mümkün olan en kısa sürede sizle iletişime geçmekte ve çözüm üretmeye çalışarak size en iyi şekilde yardımcı olmaktadır. Böylece Vize Merkezi başvuru işlemlerinizin çok daha kolay bir şekilde gerçekleşmesine olanak sunmaktadır.

2020 Rusya Vizesi Evrakları
Rusya vize başvurusu için tarafımıza ulaştırılması gereken temel Rusya vizesi evrakları listesi aşağıdadır:

Rusya vize başvuru formu
En az 6 ay geçerliliği olan pasaport
Kimlik Fotokopisi
2 adet fotoğraf (35×45 mm ölçülerinde güncel, beyaz fon üzeri biyometrik fotoğraf)
Yabancı uyruklu vatandaşlar için T.C. ikamet izni

Önemli Not:

Listede yer alan evraklar Rusya Konsoloslukları tarafından bütün vizeler için istenen temel evraklar olup farklı Rusya turist vizesi ve Rusya ticari vize de dahil bütün Rusya vize türleri için farklı ek evraklar istenmektedir. Bu ek evraklar Rusya’ya gerçekleştirmeyi planladığınız seyahatin kalış süresine ve amacına göre değişiklik göstermektedir. Bununla birlikte Rusya konsoloslukları gerekli görmesi halinde sizden başvurudan sonra da ayrı ek evraklar isteyebilmektedir. Kişinin gerçekleştireceği seyahatin amacı, seyahat masraflarını destekleyen maddi kaynağın biçimi ve başvuru sahibinin Türkiye’ye geri döneceğine kanıtlayıcı belgeler istenen ek evraklardan birkaçı olabilmektedir. Rusya vizesi sayfasından seyahat amacınıza uygun kategori ilgili sayfayı ziyaret ederek ayrıntılı bilgiye ve gerekli evrak listesine ulaşabilirsiniz.bizimle iletişime geçerek de seyahat amacınız ve varsa özel durumunuzla ilgili en güncel gerekli evrak listesine ulaşabilirsiniz.

2020 Rusya Vize Ücreti

Rusya vizesi ücreti zamanla değişmekle birlikte vize ücretleri başvuru sahibinin başvurduğu vizenin türüne, giriş sayısına, seçenek olması halinde talep ettiği vizenin işlem süresine ve başvuru sahibinin vatandaşlığına göre değişmektedir. Rusya’ya giriş vizesi için Ofiisimize yapılan müracaatlarda Rusya Konsolosluğuna ödenmesi gereken başvuru ücretinin dışında servis ücreti ve hizmet bedeli talep edilmektedir. Konsolosluk, Rusya vizesi ücretini vize başvurusunun işleme alınabilmesi ve değerlendirilmesi için uygulamaktadır. Bu sebeple güncel Rusya vize ücretleri hakkında detaylı bilgi için ofisimizi arayabilirsiniz. Rusya Konsolosluğu harçları başvuru sahibinin dosyasının konsolosluğa iletilmesinden önce ödenir ve vizenin reddedilmesi durumunda iade edilmez. Rusya vize evraklarınız ofisimize ulaşmadan önce ödeme yapmanıza gerek yoktur. Vize evraklarını içeren dosya bize ulaşmasıyla ve vize başvurunuz işleme konmasıyla Rusya vize ücretini ödeyebilirsiniz.

Rusya Vizesi Kaç Günde Çıkar?
Rusya vizesi işlemlerinin eksiksiz ve başarılı bir şekilde yürütülmesi halinde Rusya vizesinin çıkış süresi genelde ortalama 4-7 iş günüdür. Ancak kimi vize türleri sundukları kalış sürelerinin uzunluğundan dolayı daha uzun sure çıkabilmektedir. Bununla birlikte, Rus Konsolosluğun randevu tarihlerinin yoğunluğu ve ek evrak talebi gibi farklı durumlar olması halinde de vizenin çıkış süresi uzayabilmektedir. Bu sebeple Rusya vizesini planladığınız Rusya’ya gidiş tarihinden önce alabilmeniz için seyahat tarihinizden en az 2 hafta önce başvuruda bulunmanız uygun görülmektedir.

Rusya’ya acilen seyahat edilmesi gereken durumlar için ise Rus makamları kimi vize türleri için ekspres vize uygulamasını uygulamaktadır. Ekspres vize uygulanması ile Rusya vizesi 3 iş günü içinde çıkabilmektedir. Rusya’ya acil durumda seyahat etmek istemeniz halinde Rusya ekspres vize başvurusunu yapabilirsiniz. Rusya ekspres vize başvurularında gerekli olan evraklarla ilgili herhangi bir değişlik olmamakla birlikte işlem süresi daha kısa sürmektedir. ofisimizi arayarak ve durumunuzu detaylı şekilde izah ederek konu hakkında bilgi alabilirsiniz.

Rusya Vizesi ve Registration (Kayıt Zorunluluğu)

Rusya vizesi alınıp Rusya’ya giriş yapıldıktan sonra 7 iş günü içinde ilgili makamlarda registration (kayıt zorunluluğu/registratsia) yaptırılmalıdır. Rusya’ya 7 günden daha az sürede kalacak olan kişiler için kayıt zorunluluğu yoktur. Bununla birlikte yaptırılması gereli olan kayıt zorunluluğu için size verilen süre gideceğiniz bölgeye ve vizenizin türüne göre saha kısa olabilmektedir. Bu kayıt göç bürosunda Rusya’ya gelişiniz hakkındaki bilgileri içermektedir. Rusya’da kaydınızın alınma ve kaydınızın çıkarılma işlemlerini sizi kabul eden taraf yaptırmalıdır. Örnek olarak, Rusya’daki bir otelde kalıyorsanız kaydınızı otel, Rusya’da ikamet eden ailenizde veya arkadaşınızda kalıyorsanız kalmakla birlikte olduğunuz kişi size kayıt yapmakla yükümlü kabul eden taraftır. Kabul eden taraf pasaportunuzu ve Rusya’ya giriş yaparken doldurduğunuz göç kartınızı göstermek zorundadır. Bununla birlikte bu belgeler kimseye teslim edilmemelidir.

Rusya Vizesi için Hemen Bizimle İletişime Geçin!
Müşteri temsilcilerimizi, Rusya vize işlemlerini sizin adınıza planlamaya ve takibini yapmaya hazırdır. Rusya Vizesi için başvurmak istediğiniz vize ile ilgili evrakların detaylı listesi ve Rusya vize başvuru işlemleri hakkında en güncel bilgi için web sitemizin Rusya bölümünde yer alan ilgili sayfaları ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

Rusya vize başvurunuza dair soru ve sorunlarınız için Vize Merkezi’ne gelerek, ya da ofisimizi telefonla arayarak temsilcilerimizle iletişime geçebilirsiniz. Başvurunuz ile ilgili gereken evraklar hakkında bilgiye ulaştıktan sonra, lütfen hazırlamış olduğunuz evraklarınızı bize gelerek ya da adresimize kargo veya kurye aracılığı ile göndererek teslim edin. Rusya vize başvuru işlemlerinin sonuçlanmasının ardından pasaportunuz isteğiniz doğrultusunda kargo veya kurye aracılığı ile size en kısa sürede teslim edilecektir.
KAPAT